Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

PUBLIKACJE

Ksiazki i czasopisma omówione w naszych kwartalnikach

Wszystkie | 2005 | 2004 | 2006 | 2007 | 2002 | 2003 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1996 | 1997 | 1995 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Sortuj alfabetycznie | Sortuj numerami



Riedl Tadeusz, Chodząc po Lwowie

[3/2006]

W tym dziale omawiamy książki poświęcone w całości polskiej problematyce lwowskiej i wschodniomałopolskiej – historii i kulturze we wszystkich ich przejawach, ludziom – ich zasługom, losom i rodzinom, a także innym tematom, np. geografii, turystyce itd. Zawsze je chwalimy (więcej lub mniej) bo wszystkie są ważne i potrzebne, jeżeli dokumentują polskość tamtej Ziemi i jej znaczenie dla Polski.
Mamy przed sobą książkę szczególną. Taką, która łączy cechy niemal wszystkich wymienionych: opowiada o dziejach i kulturze, prezentuje ludzi i zarazem jest nieocenionym przewodnikiem, który nie ogranicza się do rutynowego zwiedzania miasta. W tej książce miasto żyje, bo poza zabytkami zwiedzamy instytucje i domy, gdzie żyli, pracowali i wypoczywali lwowianie, którzy tego miasta byli solą.
Ta książka to Chodząc po Lwowie, napisana (i nam ofiarowana) przez Tadeusza Riedla, potomka znanej w naszym mieście rodziny (pisaliśmy o niej akurat w poprzednim numerze). Stanowi ta książka rozwinięcie dwóch wcześniej napisanych (Relacje i Lwów w pamięci i fotografii, omawianych w CL 4/96 i 2/03) i czuje się wyraźnie, że autor podąża drogą, jaką dawno sobie wytyczył, a efekt jest godny podziwu i pochwały.
Książkę uzupełnia seria blisko 340 zdjęć sensownie dobranych i wykonanych osobiście przez autora. To potwierdza nasze przekonanie, że przyjęta koncepcja była konsekwentnie – zapewne przez lata – realizowana (Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2006).
Książka Riedla powinna być czytana przez osoby autentycznie zainteresowane Lwowem, bo dowiedzą się z niej rzeczy, o których już tylko niewielu potrafi dziś opowiedzieć. Dziękujemy, Profesorze Tadeuszu!