Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

ZIELONA (stanisł.)

Wieś w pow. nadwórniańskim, wojew. stanisławowskim, położona 21 km na płd.zach. od Nadwórnej, u źródeł Bystrzycy Nadwórniańskiej, na zach. od Dory. Od strony płd. znajdują się szczyty Czarnej Kliwy (1723 m npm.) i Gropy (1763), od strony płd.-wsch. Doboszanka (1757), należące do pasma Gorganów.

Parafia rzym.kat. była w Nadwórnej, gr.kat. w miejscu, z cerkwią pw. św. Dymitra. W sąsiedztwie cerkwi znajdował się stary cmentarz polski (zachowany szczątkowo).
Wieś Zielona istniała już w 1.połowie XVIII w. W 1739 r. obozował tutaj legendarny rozbójnik huculski Ołeksa Dowbusz (Dobosz). Pod koniec XIX w. pracował tu tartak parowy produkujący rocznie 16 000 m3 różnego rodzaju desek z drewna jodłowego i świerkowego.
Na cmentarzu polskim przetrwał pomnik z inskrypcją (w połowie odłamaną): Bohaterom II Żelaznej Brygady poległym w latach 1914–1915. Cześć ich pamięci. W r. 2000 staraniem Nadwórniańskiego Społecznego Klubu „Opieka” pomnik został poddany konserwacji, a brakującą część napisu zrekonstruowano.