Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

SUSZNO

Wieś w powiecie radziechowskim, woj. tarnopolskim, położona o 10 km na płn. zach. od Radziechowa (zob. CL 3/96). W źródłach pisanych po raz pierwszy występuje w latach 1511–14. W r. 1552 przeszła na własność wojewody Stanisława Żółkiewskiego, ojca hetmana. Później nabył ją Jan Komorowski h. Korczak, on też prawdopodobnie wybudował tam obronny zameczek. W posiadaniu Komorowskich Suszno pozostawało do przełomu XVIII/XIX w.
W latach 70. XVIII w. właścicielem Suszna był Jakub Komorowski, którego córka Gertruda po potajemnym ślubie ze Szczęsnym Potockim z Krystynopola (zob. CL 3/2000) została zamordowana z poduszczenia rodziców Szczęsnego. Proces sądowy wszczęty przez Komorowskich zakończył się wyrokiem, mocą którego otrzymali oni jako rekompensatę za cierpienia moralne miasteczko Witków Nowy oraz wsie Witków Stary (oba zob. CL 1/97), Płowe i Obrotów.
Po Komorowskich było Suszno kolejno w posiadaniu Łączyńskich z niedalekiego Stojanowa, Cetnerów, Baworowskich i Władysława Kraińskiego. Od niego w 1911 r. dobra suszneńskie (ok. 340 ha) odkupiła Olga z Żelechowskich Rostworowska i podarowała swemu synowi, który był ich ostatnim właścicielem do 1939 r.
Zameczek Komorowskich był przez nich i przez następnych właścicieli przebudowywany. Po zdewastowaniu podczas I wojny światowej został przez Rostworowskich odnowiony. W okresie międzywojennym miał już charakter dworu, zachował tylko ślady dawnej obronności. Zdemolowany w czasie II wojny, został rozebrany na cegłę.
W 1904 r. wybudowano w Susznie kaplicę rzym.kat. (siedziba parafii w Witkowie Nowym). W Susznie urodził się Mikołaj Rostworowski Nik (1925–84), poeta i publicysta katolicki).                         
(T.K.)