Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

KOROPIEC

Wieś w pow. tłumackim, woj. tarnopolskim, położona nad rzeką Koropiec, w pobliżu jej ujścia do Dniestru. Na przeł. XIX/XX w. Koropiec liczył ponad 2800 mieszkańców. Parafie obu obrządków katolickich znajdowały się na miejscu.
Historia. Do pocz. XVI w. Koropiec należał do dóbr królewskich. Pierwszy kościół parafialny wybudowany tu został w 1421 r. W 1615 r. wieś była już własnością Stefana Potockiego, wojewody bracławskiego. Dziedziczona w rodzinie Potockich przez dwa stulecia, przy końcu XVIII w. nabyta została przez Mysłowskich h. Rawicz. Nowi właściciele w pocz. XIX w. wybudowali klasycystyczny pałacyk. W 2. poł. XIX w. właścicielem był Alfred Mysłowski, zamiłowany hodowca koni i uczestnik wyścigów. Żoną jego była Helena z Młockich, jedna z uznanych piękności Lwowa. Ich syn, Alfred jr, sprzedał Koropiec w 1893 r. Stanisławowi Badeniemu, marszałkowi Sejmu galicyjskiego, po nim zaś majątek przypadł najmłodszemu jego synowi, Stefanowi, który był jego właścicielem do 1939 r.
Zabytki. Pałac w stylu tzw. renesansu wiedeńskiego powstały z przebudowy pałacyku Mysłowskich, dokonanej przez Stanisława Badeniego w latach 1893–1906. Założony na planie wydłużonego prostokąta, trzynastoosiowy, dwukondygnacjowy, o monumentalnej fasadzie frontowej i trzema portykami kolumnowymi. Wewnątrz sufity zdobione sztukateriami, najbogatszymi na plafonie jadalni. Dekorację ścian sali balowej stanowiły trzy rzędy portretów królów polskich (kopie obrazów Jana Matejki, malowane przez Marcelego Maszkowskiego). Ze względu na czas budowy pałacu, cenniejsze meble i dzieła sztuki należały w nim do rzadkości. W latach 1914–20 pałac został gruntownie zdewastowany, zdarto ze ścian wszystkie portrety królewskie, powyrywano z ościeży drzwi i okna. W okresie międzywojennym pałac został przywrócony do stanu pierwotnego, nie odtworzono tylko portretów królewskich.
Park krajobrazowy otaczający pałac rozciągał się na powierzchni blisko 200 ha. Ostateczny wygląd nadał mu Arnold Roehring, twórca Parku Stryjskiego we Lwowie. Utrzymaniem parku zajmowało się 30 ogrodników. Do parku przylegały rozległe plantacje drzew morelowych i orzecha włoskiego.
Czasy obecne. W Koropcu czynny jest kościół parafialny pw. św. Mikołaja, do którego dojeżdża ks. infułat Ludwik Rutyna z Buczacza.
(M.T.)