Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

PSARY

Wieś w pow. rohatyńskim, wojew. stanisławowskim. Leży w odległości 15 km od Chodorowa, nad potokiem Świn, który tworzy tu dwa wielkie stawy, 362 m npm. Parafia rzym.kat. znajdowała się w Podkamieniu, gr.kat w miejscu.

Historia. Pierwsze znane wiadomości historyczne dotyczące Psar pochodzą dopiero z XVIII w. W 2. połowie stulecia wieś była własnością Józefa Jabłonowskiego h. Grzymała, podkanclerzego halickiego. Jego córka wniosła ją rodzinie Głogowskich h. Grzymała, poślubiając Wincentego, szambelana króla Stanisława Augusta W 2. połowie XIX w. jako wiano Wilheminy Głogowskiej przeszła do rodziny Reyów, w rękach której pozostawała do II wojny światowej. Ostatnim właścicielem był Ludwik Rey (+1940).

Zabytki. Pałac w stylu neobarokowo-romantycznym, wybudowany przez Wilhelminę Reyową, wg projektu lwowskiego architekta Juliana Zachariewicza, ukończony w 1882 r. Postawiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, z trzema ryzalitami od frontu (środkowy w kształcie czworobocznej wieeży). Pałac zniszczony i obrabowany podczas I wojny światowej, zamieszkały był do 1939 r.

Otoczenie pałacu stanowił 8-hektarowy park krajobrazowy, łączący się ze stawami rybnymi. Śpichlerz na rzucie szerokiego i długiego prostokąta, nakryty wysokim łamanym dachem gontowym. Stajnie koni cugowych i wierzchowych. Budynek bramny w stylu barokowym, zapewne związany z jakimś zamierzonym a niezrealizowanym założeniem pałacowym. Fosy po zameczku, który istnieć tu miał w czasach saskich.