Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

DMYTRÓW

Wieś w pow. radziechowskim, woj. tarnopolskim, w odl. 10 km na płd. od Radziechowa i 4 km od stacji kol. Chołojów na linii Lwów–Łuck. Położony nad potokiem Berezówka w dorzeczu Styru. W latach międzywojennych liczył 2750 mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o Dmytrowie pochodzi z 1502 r. W 1925 r. znaleziono tam skarb monet szwedzkich z 1. poł. XVII w. W latach 80. XIX w. dobra dmytrowskie należały do L. z Baworowskich Starzyńskiej, zaś na przełomie wieków dzierżawił je Karol Wittlin. W okresie międzywojennym właścicielem był Walenty Ślęzak. Dmytrów należał do parafii rzym.kat. w Radziechowie, a budowę miejscowego kościoła przerwała II wojna.
W Dmytrowie urodzili się: Zenon Leńko (1868––1950), jeden z twórców  urologii polskiej i kierownik pierwszego w kraju oddziału urologicznego powstałego w 1926 r. we Lwowie; Józef Wittlin (1896–1976), znakomity poeta, prozaik, eseista i tłumacz (napisał m.in. książeczkę Mój Lwów, przepojoną miłością do tego miasta. W 1938 r. był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla); Leszek Hołdanowicz (ur.1937), artysta grafik, profesor ASP w Warszawie, autor plakatów, wielokrotnie nagradzany).             (T.K.)