Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

OPOLE

Nazwa Opole odnosi się do zachodniej części Podola (zob.), której obszar o kształcie trójkąta opiera się na zach. o rzekę Wereszycę, od płn. o pasmo Gołogór (zob.), od płd.zach. o Dniestr (lub nieco dalej – po Stanisławów), zaś granicę wsch. wyznacza dział wód między rzekami Złotą Lipą a Koropcem (dalej na wsch. rozciąga się po Zbrucz Podole właściwe). Krajobraz O. – w odróżnieniu od płaskiego Podola właściwego, przeciętego jarami rzek – jest górzysty, z łagodnie wyokrąglonymi grzbietami, a doliny rzek są szeroko rozwarte. O wiele większa ilość opadów niż na Podolu właściwym sprawia, że jest tu dużo lasów liściastych, a w konsekwencji powstał przemysł drzewny (tartaki). Poza tym gospodarka podobna jak na Podolu Zimnym (cukrownia w Chodorowie).

Analogicznie jak na Podolu właściwym układają się na O. rzeki – lewe dopływy Dniestru: Wereszyca, Ług, Świrz, Gniła Lipa, Złota Lipa.
Pod względem administracyjnym O. leży głównie w obrębie wojew. tarnopolskiego, częściowo lwowskiego i stanisławowskiego. Główne miasta: Brzeżany, Przemyślany, Rohatyn, Bursztyn, Bóbrka, Mikołajów, a za Dniestrem Halicz i Żydaczów.          
(A.C.)