Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

JAREMCZE

Wieś i letnisko w pow. nadwórniańskim, wojew. stanisławowskim, w dolinie górnego Prutu, położona na wys. 525 m n.p.m., przy linii kolejowej Stanisławów-Woronienka. Liczba stałych mieszkańców wynosiła 3000.
Jaremcze to największa i najpiękniej położona miejscowość letniskowo-turystyczna w Krapatach Wschodnich, położona w obrębie Gorganów. W okresie międzywojennym przyjmowała latem i zimą ok. 5000 gości. Już na przełomie XIX/XX w. istniał tu zakład wodoleczniczy lekarza-hydropaty, dra Gradera. W latach 1930-tych doprowadzono do Jaremcza rurociąg solankowy z Delatyna. W nowocześnie urządzonym Zakładzie Kąpielowym i Inhalacyjnym dawano kąpiele solankowe i borowinowe oraz inhalacyjne. W uzdrowisku, obejmującym rownież Dorę i Jamnę, było ok. 100 pensjonatów, 2 hotele, przeszło 300 willi i ok. 800 domów huculskich, w których wynajmowano pokoje. Ponadto znajdowały się tu stacje turystyczne i tereny dla obozów harcerskich i szkolnych.
Atrakcjami Jaremcza były położone ok. 1 km na płd. od centrum wodospad na Prucie oraz kamienny most kolejowy – ówczesne osiągnięcie i chluba polskiej techniki. Ten i trzy podobne mosty (w Jamnej i Worochcie) zostały zaprojektowane przez inż. Z. Kulkę z Politechniki Lwowskiej i zbudowane w l. 1890–95, razem z linią kolejową ze Stanisławowa do Woronienki. Most w Jaremczu, największy z nich, zburzony w czasie II wojny, miał 8 łuków, z których najdłuższy, o rozpiętości 65 stanowił wtedy rekord w skali europejskiej i służył za wzór dla mostów alpejskich.
O 3 km na płd. znajduje się tzw. Kamień Dobosza, rozbójnika z XVIII w. (podobno z jego grobem), a przy nim stacja kolejowa o tej nazwie.
(M.T.)