Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

PAWŁÓW

Wieś w pow. radziechowskim, 7 km na płd.-zach. od Radziechowa, na wys. 237 m npm. W okresie międzywojennym liczyła 1700 mieszkańców, obecnie ok. 1000.
Pierwsza wzmianka o Pawłowie pochodzi z roku 1400; pod koniec XVIII w. należał do Augustyna Komorowskiego, brata osławionej Gertrudy. Przy dworze Komorowskich był rozległy park, a w nim wystawiona przez ww. kaplica dworska z dzwonnicą. Wnuczka A. Komorowskiego Henryka wyszła za poetę Kornela Ujejskiego, który przejął w dzierżawę dobra pawłowskie. W latach 80. XIX w. jego syn Roman wybudował nowy dwór, większy od poprzedniego i odbiegający od tradycyjnej siedziby ziemiańskiej, a obok drewniany domek, w którym Kornel Ujejski mieszkał przez kilkanaście lat przed śmiercią. Dwór pawłowski spłonął podczas walk polsko-ukraińskich po I wojnie światowej, a domek poety, służący po jego śmierci jako Dom Ludowy, przetrwał do 1939 r.
Pawłów należał kolejno do parafii w Staninie (do 1775), Radziechowie (do 1918) i Chołojowie. Murowany, jednonawowy kościółek filialny wybudowano w r. 1914 kosztem parafian. Po II wojnie został zamieniony na magazyn. Na miejscowym cmentarzu zachował się nagrobek Kornela Ujejskiego i jego żony oraz murowane ogrodzenie z bramą, mocno zniszczone, zaś przy drodze do Chołojowa pomnik zniesienia pańszczyzny z 1851 r.
W okresie międzywojennym właścicielem majątku (ok. 650 ha) był Roman Ujejski. Niektóre uratowane pamiątki po Kornelu Ujejskim przewiózł po II wojnie do Wrocławia jego wnuk Tomasz Bartmański.
(T.K.)