Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

BOHORODCZANY

Położenie. Miasto powiatowe w wojew. stanisławowskim, w odległości ok. 18 km na płd. zachód od Stanisławowa. Leży nad rzeką Bystrzycą Sołotwińską, u podnóża Karpat. W latach międzywojennych liczyło ponad 2500 mieszkańców, którzy trudnili się m.in. garbarstwem i szewstwem, były tu też olejarnie.
Historia. Data lokacji miasta nie jest znana. W XVII w. należało do Potockich – Mikołaja, kasztelana krakowskiego i jego syna Dominika, wielkiego podskarbiego Królestwa Polskiego. Konstancja z Truskolaskich Potocka sprowadziła do Bohorodczan o.o. dominikanów w 1691 r. i ufundowała parafię rzymskokatolicką, która została im powierzona. Poprzez córkę Dominika i Konstancji Bohorodczany przeszły do rodziny Kossakowskich. Ostatni z tej linii, Stanisław Kossakowski wystawił dominikanom w 1745 r. murowany koścół p.w. N.P. Marii, przy którym nieco później zbudowano klasztor. Z pocz. XIX w. majątek nabyła austriacka rodzina hr. Stadionów, i w ich rękach znajdowały się Bohorodczany przez cały XIX wiek. W 1870 r., gdy właścicielem był Rudolf Stadion, działały tu 3 fabryki białoskórnicze, browar i gorzelnia.
Czasy obecne. W okresie okupacji sowieckiej kościół dominikański był nieczynny, a w r. 1991 przekazany prawosławnym. W gmachu klasztornym mieści się szkoła.
W l. 1986–91 w Bohorodczanach pracował oddział krakowskiego Energopolu, który prowadził rozbudowę obiektów, związanych z gazociągiem z Syberii do środkowej i zachodniej Europy.