Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

TRZCIENIEC

Wieś w pow. mościskim, wojew. lwowskim, położona w odległości 74 km od Lwowa i 6 km na zach. od Mościsk.Za pośrednictwem rzeczki Trzcianki włączona w dorzecze Wisły. Do 1930 r. należała do parafii rzym.kat. w Mościskach, od 1920 r. jako jej ekspozytura; od 1930 r. samodzielna parafia. Obecnie parafia z powrotem w Mościskach. Znajdował się tu przystanek na linii kolejowej Lwów–Przemyśl.
Historia. Wieś założona prawdopodobnie w 2. połowie XV w. przez Jana z Sienna i Oleska, kasztelana lwowskiego. Po jego śmierci, z podziału pozostałych po nim dóbr, dokonanego ok. 1477 r., przypadła jednemu z pięciu synów, Janowi Sienieńskiemu h. Dębno. Jako opiekun prawny osieroconej bratanicy Jadwigi, wywianował ją przy zamążpójściu za Marcina Kamienieckiego h. Pilawa, ofiarowując jej Trzcieniec. Pod koniec życia Kamieniecki popadł w kłopoty majątkowe przez spłatę rodzinnych długów. Sprzedał wtedy wsie należące do jego dóbr, w tym Trzcieniec, który przez sto lat często zmieniał właścicieli. Ok. połowy XVII w. wieś należała do Rafała Grochowskiego h. Junosza, kasztelana lwowskiego, a później do jego syna Stanisława. Z siostrą Stanisława, Aleksandrą, która była żoną Franciszka Dzierżka h. Nieczuja, przeszła do rodziny Dzierżków. W XIX i XX w. majątek znajdował się w rękach Youngów de Lenie.
Zabytki. Kaplica dworska, a zarazem grobowiec rodzinny, w stylu neogotyckim, zbudowana w 1889 r. przez Władysława Youngę i jego żonę Wandę ze Smarzewskich. Kościół parafialny pw. św. Józefa, wystawiony w latach 1924–28 wg projektu Stanisława Majerskiego, ufundowany przez Adama Youngę oraz Teodora Kozeka, właściciela sąsiedniej Lackiej Woli, przy pomocy rządu polskiego, konsekrowany w 1936 r. Budowla neogotycka, murowana z cegły na kamiennym cokole, tynkowana. Założona na rzucie krzyża, z prezbiterium i ramionami transeptu zamkniętymi trójbocznie. Nawa poprzedzona wieżą na rzucie kwadratu, przechodząca w ośmiobok, z kruchtą w przyziemiu.
Stan obecny. Kościół czynny do 1957 r. (z przerwą w latach 1950–55), po ekspatriacji ludności polskiej ostatecznie zamknięty i zamieniony na magazyn chemikaliów, które spowodowały znaczne uszkodzenie murów. Zwrócony wiernym w 1989 r., poddany remontowi. Ksiądz-administrator obsługuje zarazem kaplicę na cmentarzu w Trzcieńcu i kościół w Balicach.