Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

ROZDÓŁ

Miasteczko w powiecie żydaczowskim, woje­wództwie lwowskim (na południe od Lwowa), położone malowniczo na wzgórzach po północnej stronie Dniestru (nad jego lewym dopływem Kłodnicą)w odległości ok. 10 km od głównej drogi i linii kolejowej ze Lwowa do Stryja.
Założony ok. 1571 roku, należał do Czer-niejewskich, którzy erygowali parafię w roku 1647. Przez sto kilkadziesiąt lat należał do Rze­wuskich, a w pierwszej połowie XIX w. mają­tek przeszedł w ręce Lanckorońskich.
Pałac Lanckorońskich z drugiej połowy XIX w. (architekt J. Zachariewicz) zastąpił starszą siedzibę Rzewuskich. Zawierał ogromną kolekcję dzieł sztuki, księgozbiór i archiwum, zebrane przez Karola Lanckoroń-skiego (1848-1933), częściowo odziedziczo­ne po Rzewuskich, i tylko w części uratowane w 1939 roku. Obecnie jest tam sanatorium. Zachował się bardzo cenny park w stylu angielskim Barokowy kościół i klasztor karmelitów trzewiczkowych powstały w połowie XVII w. Po II wojnie światowej niezwykle bogaty wystrój kościoła został całkowicie zniszczony, a sam kościół podzielony na dwa piętra (na dole ko­tłownia i pralnia, na górze kino). Obecnie gór­na część kościoła została zwrócona wiernym.
Opiekę duszpasterską prowadzą w Roz­dole XX Zmartwychwstańcy z Krakowa (ks. Andrzej Jagiełka i ks. Marek Strzyżyński).