Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

PNIÓW

Wieś w pow. nadwórniańskim, wojew. stanisławowskim, położona między rzeką Bystrzycą Nadwórniańską a potokiem Strymba, w odległości 3 km na płd.wsch. od Nadwórnej. Należała do parafii rzym.kat. w Nadwórnej, parafia gr.kat. była na miejscu.
W płn. części wsi znajdował się zamek obronny, wzniesiony w XVI w. przez rodzinę Kuropatwów. Cieszył się w tym czasie sławą najsilniejszej twierdzy na Pokuciu. W 1621 r. został jednak zdobyty i zniszczony przez Turków. Odbudowany i wzmocniony oparł się następnie atakom Tatarów w 1648 r. i Turków w 1676. W 1745 r. wieś wraz z zamkiem przeszła w ręce Cetnerów. Do 1781 r. czynna była tam warzelnia soli. W 1800 r. Pniów nabyli Telefusowie. Od tego czasu zamek stał niezamieszkany, popadając w ruinę i ulegając rozbiórce. Do naszych czasów dotrwały niewielkie fragmenty murów obronnych, 2 baszty, brama wjazdowa i część budynku mieszkalnego.
W 2. połowie XIX w. Pniów jako wieś wchodząca w skład dóbr Nadwórna był własnością Zakładu Kredytowego Ziemskiego w Wiedniu.