Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

BARSZCZOWICE

Wieś w pow. lwowskim, wojew. lwowskim, położona 17 km na wsch. od Lwowa, stacja kolejowa na linii Lwów–Krasne–Tarnopol. Należały do parafii rzym.kat. w Jaryczowie Nowym, od 1940 r. filia tej parafii. Parafia gr.kat. w Pikołowicach.
Historia. Po raz pierwszy w źródłach pisanych występują Barszczowice w 1848 r. jako własność Lewickich h. Rogala. Prawdopodobnie należały do nich już w XVIII w. W poł. XIX w. właścicielem był Kajetan Lewicki, założyciel ordynacji chorostkowskiej, w której skład weszły także Barszczowice. Po jego śmierci ordynacja przeszła na córkę Zofię, która w 1857 r. poślubiła Wilhelma Siemieńskiego. Uzyskał on zgodę cesarza na połączenie nazwiska żony z własnym i od tej pory figurował jako Siemieński-Lewicki. W rękach rodziny ordynacja pozostała do II wojny światowej.
Ponieważ główna siedziba ordynacka znajdowała się w Chorostkowie, Barszczowice oddawane były w dzierżawę. W poł. XIX w. dzierżawił je lwowski malarz Jan Maszkowski, który tam zmarł i został pochowany. Gościem Maszkowskiego bywał Artur Grottger, zaprzyjaźniony z jego synem Marcelim.
Zabytki. Kościół pw. Nawiedzenia NP Marii, ufundowany przez Zofię Siemieńską-Lewicką w 1898 r. i w tym samym roku poświęcony. Ceglany, tynkowany, korpus czteroprzęsłowy z jednoprzęsłowym węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Przy prezbiterium po stronie płd.wsch. wysoka kwadratowa wieża z kruchtą w przyziemiu; po stronie pn.zach. zakrystia. Sklepienie kolebkowe. Fasada jednokondygnacyjna z trójkątnym szczytem. Dach nad nawą dwuspadowy.
Kościół został zamknięty w 1945 r. i zamieniony na magazyn lwowskiego Muzeum Historycznego, z ekspozycją poświęconą armii Budionnego; w latach 1990. przekazany grekokatolikom. Obraz Nawiedzenia NPM z głównego ołtarza znajduje się obecnie w Dobrodzieniu na Dolnym Śląsku, dokąd mieszkańcy Barszczowic przewieźli większość ruchomości kościelnych.
Dwór w typie dworów z 1. poł. XIX w., data budowy nieznana. Siedmioosiowy, w części środkowej piętrowy, po bokach parterowy, z alkierzami na narożach. Główne wejście przez oszklony ganek, od ogrodu taras. Dachy wysokie, czterospadowe. Po bokach i od tyłu rozciągał się kilkuhektarowy park krajobrazowy.