Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

KOLĘDZIANY

Wieś w pow. czortkowskim, wojew. tarnopolskim, położona 15 km na płd.wsch. od Czortkowa. Parafia rzym.kat. w Jezierzanach, na miejscu była tylko kaplica. Parafia gr.kat. w miejscu; cerkiew parafialna pw. św. Mikołaja. W 2. poł. XIX w. była tu gorzelnia i młyn wodny.

Historia znana jest jedynie z miejscowych podań, według których była to własność Wołodyjowskich. W 1. poł. XIX w. Kolędziany należały do Albinowskich h. Jastrzębiec, a następnie drogą dziedziczenia przeszły na Kornela Horodyskiego h. Korczak. Ostatnim ich właścicielem był najmłodszy syn Kornela, Ludwik.

Kolędziany miały niegdyś zamek obronny, który popadł w ruinę. W 1840 r. został gruntownie przebudowany i przekształcony na późno­klasycystyczny pałac, składający się z piętrowego budynku mieszkalnego o rzucie prostokąta i dwóch stojących po bokach sześciobocznych pawilonów, przebudowanych z dawnych baszt i połączonych z korpusem głównym parterowymi galeriami. Do właścicieli majątku należała fabryka drożdży i stawy rybne.

Podczas I wojny światowej pałac uległ całkowitej dewastacji, ale w latach międzywojennych był powoli przywracany do stanu używalności. Do połowy lat 30. właściciele mieszkali w dworku nieopodal pałacu. Pozostałością z dawnego zamku, która zachowała pierwotny wygląd, była brama wjazdowa na dziedziniec pałacowy.

Obecnie w pałacu mieści się szkoła rolnicza.