Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

Z TAMTEJ STRONY

OJCIEC SERAFIN KASZUBA
Ogłoszono oficjalnie, że szczątki Sługi Bożego Serafina Kaszuby (1910–1977), które spoczywają dotąd na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, mają być przeniesione do Winnicy na Ukrainie.
Alojzy – w zakonie kapucynów Serafin – Kaszuba urodził się we Lwowie i po życiu spędzonym w dramatycznych warunkach na posłudze duszpasterskiej na Wołyniu i Kazachstanie, zmarł we Lwowie. Obecnie, w związku z zaawansowanym procesem beatyfikacyjnym postanowiono Jego szczątki przenieść do Winnicy, ponieważ na ziemiach Ukrainy Jego kult ma znaczenie szczególne.
Dotarła do nas natomiast wiadomość, że Polacy lwowscy, katolicy, nie chcieliby dopuścić do zabrania grobu Sługi Bożego ze Lwowa. Powstał jakoby na tym tle konflikt. Dalsze informacje będziemy mogli podać po uzyskaniu ich ze Lwowa.

Ucrainica
• Niedawno (w CL 61) donosiliśmy, że władze białoruskie mają zamiar przekazać kilka zamków na terenie tamtego państwa w celu ich rewaloryzacji i prawidłowego (?) użytkowania.
Obecnie przeczytaliśmy w „Kurierze Galicyjskim”, że władze państwa Ukraina chcą podobnie uczynić z dziewięcioma zamkami wokół Lwowa (nazywają to rezerwatem Korona Galicyjska), poszukując pieniędzy na remont obiektów, doprowadzonych w ciągu ostatnich parudziesięciu lat w większości do daleko posuniętej, a nawet skrajnej ruiny. Chodzi o zamki w: Brodach, Dobromilu, Olesku, Podhorcach, Pomorzanach, Starym Siole, Świrzu, Złoczowie i Żółkwi.
Z wymienionych zamek w Starym Siole był już wcześniej ruiną, która jednak się nie waliła. Największą kompromitacją jest stan najcenniejszego zamku w Podhorcach, a także w Pomorzanach (oba w doskonałym stanie do II wojny, użytkowane jako siedziby właścicieli), których powojenne zaniedbanie doprowadziło do stanu katastrofy. Pozostałe są nadal użytkowane, jednak brak podstawowej dbałości o stronę techniczną i niewłaściwe traktowanie zabytkowej substancji domagają się natychmiastowej ingerencji techniczno-budowlanej i konserwatorskiej.