Strona główna O nas Kwartalniki Rozmowy Sylwetki Słownik Archiwalia Publikacje Wydawnictwa
Kontakt

ul. Piłsudskiego 27,
31-111 Kraków
cracovialeopolis@gmail.com

Facebook

SŁOWNIK GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNY

TRYBUCHOWCE (2)

Wieś w pow. buczackim, wojew. tarnopolskim, położona w odległości 5 km na płd.wsch. od Buczacza. Leży na wys. 382 m npm, przecięta potokiem Olchowiec. Parafia rzym.kat. znajdowała się dawniej w Buczaczu, gr.kat. w miejscu. W 2. poł. XIX w. była tu gorzelnia, browar i młyn z foluszem.

Już w 1.połowie XIX w. Trybuchowce należały do ormiańskiej rodziny Krzysztofowiczów. W 2. połowie tego wieku właścicielem był Walerian, potem jego syn Zygmunt. Około r. 1890 Trybuchowce nabył Kornel Horodyski h. Korczak, zarazem dziedzic Kolędzian, Tłustego, Tłusteńkiego i Babiniec. Swój majątek rozdzielił między synów, a Trybuchowce dostały się Franciszkowi, znanemu malarzowi portreciście. Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był jego syn Kornel. Gospodarstwo ziemskie uległo zniszczeniom w czasie I wojny, a dla jego odbudowy dokonano częściowej parcelacji, pozostawiając ok. 500 ha, w tym stawy rybne. Prowadzono m.in. hodowlę nasion.

Z końcem XIX w. Kornel Horodyski wzniósł w Trybuchowcach murowany, rozległy pałac o akcentach neogotyckich i zróżnicowanej bryle, otoczony parkiem krajobrazowym. Pałac posiadał bogaty wystrój wnętrz oraz różnorodne umeblowanie: w stylu Ludwika XVI, gdańskim i nowoczesnym. W bogatych zbiorach znajdowały się obrazy Axentowicza, Mehoffera, W. Kossaka, Fałata, Wyczółkowskiego i F. Horodyskiego, kolekcja makat buczackich, archiwalia i księgozbiór. Wyposażenie to uległo zniszczeniu w czasie I wojny, a częściowo odtworzone – w czasie II wojny. Pałac został wysadzony w powietrze w 1944 r.

Na przełomie XIX/XX w. rodzina Horodyskich zbudowała w Trybuchowcach również kościół. W głównym ołtarzu znajdował się obraz pędzla F. Horodyskiego. Kościół obecnie istnieje, nie pełni jednak swojej funkcji.